See Atif on Wiktionary
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "az",
"2": "ar",
"3": "عَاطِف"
},
"expansion": "Arabic عَاطِف (ʕāṭif)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "az",
"2": "ar",
"3": "ع ط ف"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "From Arabic عَاطِف (ʕāṭif).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "Atif",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflər",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifləri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atifim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifləriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "az",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Atif",
"name": "head"
}
],
"lang": "Azerbaijani",
"lang_code": "az",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
{
"kind": "other",
"name": "Azerbaijani entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Azerbaijani given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Azerbaijani male given names",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with 1 entry",
"parents": [],
"source": "w"
},
{
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w"
}
],
"glosses": [
"a male given name from Arabic"
],
"id": "en-Atif-az-name-i3XrTvdu",
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"word": "Atif"
}
{
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "az",
"2": "ar",
"3": "عَاطِف"
},
"expansion": "Arabic عَاطِف (ʕāṭif)",
"name": "bor"
},
{
"args": {
"1": "az",
"2": "ar",
"3": "ع ط ف"
},
"expansion": "",
"name": "root"
}
],
"etymology_text": "From Arabic عَاطِف (ʕāṭif).",
"forms": [
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "Atif",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflər",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifləri",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"definite",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural"
]
},
{
"form": "Atifin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərin",
"source": "declension",
"tags": [
"definite",
"genitive",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "declension",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "l-self",
"source": "declension",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "Atifim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərim",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərin",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimiz",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"nominative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifiniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifləriniz",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifi",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifləri",
"source": "declension",
"tags": [
"nominative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizi",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərini",
"source": "declension",
"tags": [
"accusative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinə",
"source": "declension",
"tags": [
"dative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"locative",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizdə",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərində",
"source": "declension",
"tags": [
"locative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"first-person",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizdən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərindən",
"source": "declension",
"tags": [
"ablative",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərimin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"possessive",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atiflərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"second-person",
"singular"
]
},
{
"form": "Atifinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"possessive",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atifimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atiflərimizin",
"source": "declension",
"tags": [
"first-person",
"genitive",
"plural",
"possessive"
]
},
{
"form": "Atifinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinizin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"second-person"
]
},
{
"form": "Atifinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
},
{
"form": "Atiflərinin",
"source": "declension",
"tags": [
"genitive",
"plural",
"possessive",
"third-person"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "az",
"2": "proper noun"
},
"expansion": "Atif",
"name": "head"
}
],
"lang": "Azerbaijani",
"lang_code": "az",
"pos": "name",
"senses": [
{
"categories": [
"Azerbaijani entries with incorrect language header",
"Azerbaijani given names",
"Azerbaijani lemmas",
"Azerbaijani male given names",
"Azerbaijani male given names from Arabic",
"Azerbaijani proper nouns",
"Azerbaijani terms borrowed from Arabic",
"Azerbaijani terms derived from Arabic",
"Azerbaijani terms derived from the Arabic root ع ط ف",
"Pages with 1 entry",
"Pages with entries"
],
"glosses": [
"a male given name from Arabic"
],
"links": [
[
"given name",
"given name"
]
]
}
],
"word": "Atif"
}
Download raw JSONL data for Atif meaning in All languages combined (10.1kB)
{
"called_from": "parser/304",
"msg": "HTML tag <div> not properly closed",
"path": [
"Atif"
],
"section": "Azerbaijani",
"subsection": "proper noun",
"title": "Atif",
"trace": "started on line 60, detected on line 60"
}
{
"called_from": "parser/1336",
"msg": "no corresponding start tag found for </div>",
"path": [
"Atif"
],
"section": "Azerbaijani",
"subsection": "proper noun",
"title": "Atif",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-13 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (96027d6 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.